Hlavní platformy pro streamování anime, zejména Crunchyroll a dříve Funimation, se postavily do čela vymáhání autorských práv a podaly celkem přes 45 milionů žádostí o stažení obsahu. Tato statistika vyšla z nejnovější zprávy o transparentnosti společnosti Google, která mimo jiné ukazuje rostoucí obavy z porušování autorských práv online. S více než 10 miliardami adres URL, o jejichž odstranění bylo požádáno, údaje odhalují významný boj proti pirátství v oblasti anime.
Podle zprávy o transparentnosti společnosti Google se technologický gigant setkal s ohromujícím počtem více než 10,1 miliardy žádostí o stažení URL. Týkalo se to více než 5,4 milionu domén. Za tyto žádosti je primárně odpovědný pouze omezený počet organizací. Organizací, které se prohlašují za vlastníky autorských práv k tomuto obsahu, je přes 600 tisíc. Z této skupiny se jako dvě nejvýznamnější společnosti podávající tyto žádosti jeví Crunchyroll a platforma Funimation, která letos v dubnu provedla fúzi právě s Crunchyroll.
U společnosti Crunchyroll se jedná přibližně o 8,02 milionu žádostí, zatímco Funimation této skupině dominuje s ohromujícími 37,09 milionu žádostí. Při bližším pohledu však zjistíme rozdíl mezi nahlášenými žádostmi a skutečnými formálními stížnostmi společnosti Crunchyroll, která jich podala jen něco málo přes 7 000. Společnost Remove Your Media LLC (RYM) často jednala jménem společnosti Crunchyroll, což vedlo k tomu, že RYM je jednou ze šesti nejaktivnějších společností podávajících stížnosti na celém světě.
Kromě toho je zásadní poznamenat, že formulář společnosti Google pro odebrání umožňuje komukoli vydávat se za organizace, které tvrdí, že vlastní materiál chráněný autorskými právy. Platforma ale varuje, že nepravdivá tvrzení mají právní důsledky.
Společnost Crunchyroll ve spolupráci s Motion Picture Association (MPA) a Alliance for Creativity and Entertainment (ACE) podniká důrazné právní kroky proti pirátským webům. Například významná latinskoamerická pirátská služba Cuevana.biz nedávno oznámila, že po společném nátlaku MPA bude brzy uzavřena. Pokračující snahy o identifikaci předních pirátských platforem pro anime zdůrazňují vážnost, s jakou odvětví přistupuje k porušování autorských práv.
Pirátství anime a mangy je významným problémem, který negativně ovlivňuje příjmy tvůrců a distribučních společností. Podle různých studií je pirátské sledování anime na internetu rozšířené zejména u mladších diváků, kteří se často obrací k nelegálním streamovacím službám, protože originální platformy nejsou dostupné ve všech zemích nebo jsou placené. Mezi nejvíce pirátěné tituly patří oblíbené série jako Naruto, One Piece, Attack on Titan a Demon Slayer.