Populární streamovací služba Crunchyroll se nedávno rozhodla zakázat všechny uživatelské komentáře a recenze k anime epizodám. Společnost zatím neuvedla oficiální důvod, ale spekuluje se, že je to z důvodu zajištění bezpečného a respektujícího prostředí pro svou komunitu. Uživatelé sice stále mohou přidělovat klasické hodnocení, ale už nemohou komentovat jednotlivé epizody. Tento krok vyvolal mezi uživateli a nadšenci do anime smíšené pocity.
Rozhodnutí zakázat komentáře může souviset s problémy s toxicitou. Platforma se často potýká s tzv. „review bombing“ a nenávistnými projevy namířenými proti konkrétním seriálům. Ačkoli společnost Crunchyroll oficiálně nepotvrdila konkrétní důvody této změny, ohlasy uživatelů a reakce na sociálních sítích naznačují, že v tomto rozhodnutí mohly hrát roli nenávistné komentáře k anime seriálům s LGBT tématikou.
Krok společnosti Crunchyroll odstranit obsah vytvořený uživateli, včetně komentářů, vyvolal v komunitě smíšené reakce. Někteří uživatelé vyjadřují zklamání nad ztrátou možnosti diskuze o jednotlivých epizodách a vyjadřování svých názorů. Jiní to považují za nezbytný krok k zachování pozitivního prostředí.
Geoff Thew, známý YouTuber zaměřující se na anime, zveřejnil několik dní před touto změnou příspěvek, ve kterém diskutoval o recenzích anime Twilight Out of Focus. Dotyčný seriál měl premiéru 4. července, ale byl bombardován negativními recenzemi uživatelů, kterým se údajně nelíbilo, že se anime zaměřuje na homosexuální románek.
Když se Thew dozvěděl o oznámení společnosti Crunchyroll, uvedl: „Tak či onak, tohle je příliš daleko. Měli by komentáře moderovat, a ne je všechny smazat. Zabíjení mnohaleté historie komunity není řešením.“
Uživatelé na Redditu s touto změnou nesouhlasí
Thew není jediný, kdo projevil zklamání nad ztrátou komentářů na platformě. Na subredditu r/Crunchyroll uživatelé uvádějí, že tato funkce poskytovala pocit komunity při vydávání nových sezónních anime a také spolehlivý zdroj informací pro rozhodování, zda seriál stojí za zhlédnutí.
„Vždycky jsem si rád četl komentáře a zanechával nějaké vlastní,“ napsal uživatel Taoutes. „Přijde mi naprosto směšné, že to prostě pořádně nemoderují, místo aby to úplně osekali.“
Lot of deeply pathetic people review-bombing the new BL anime “Twilight out of Focus,” claiming “this isn’t about homophobia” from their profiles with single-digit review counts.
— Geoff Thew (@G0ffThew) July 6, 2024
They’re really going out of their way to claim crunchyroll is “shoving it in their face” pic.twitter.com/xqFup8ZwSZ
„Sakra, vždycky se těším, až si po každé zhlédnuté epizodě přečtu komentáře a uvidím lidi, kteří se cítí stejně jako já při sledování jakéhokoli anime,“ napsal uživatel Zasia. „To je tak trochu jediný důvod, proč mě baví sledovat anime na Crunchyroll a ne na jiných stránkách, jako je Hidive.“
Rozhodnutí společnosti Crunchyroll však podtrhuje problémy, kterým čelí platformy při hledání rovnováhy mezi svobodou projevu a zajištěním pozitivní uživatelské zkušenosti a bojem proti nenávistnému obsahu. Je stále možné, že se nejedná o trvalou změnu, a platforma možná vymyslí jiné řešení tohoto problému.