Tachiyomi, populární open-source čtečka mangy, se přestává vyvíjet na základě legálních problémů se společností Kakao Entertainment.
Oblíbená aplikace Tachiyomi slouží jako univerzální čtečka, která umožňuje uživatelům přizpůsobit si zážitek ze čtení. Zároveň dokáže přistupovat k mangám z různých online zdrojů třetích stran. Některé z nich zahrnovaly pirátské webové stránky, kde se nacházely materiály chráněné autorskými právy společnosti Kakao.
Vývojářský tým oznámil ukončení vývoje 13. ledna v návaznosti na své rozhodnutí zrušit všechna rozšíření z týdne předtím. „Aplikace Tachiyomi již nebude aktivně vyvíjena,“ stojí v nejnovějším příspěvku na X. „V dohledné době vám aplikace může nadále fungovat, ale nebude pro ni existovat žádná podpora ani oficiální rozšíření.“
Oznámení vývojářů následovalo po týdnech právních hrozeb
Vývojáři aplikace Tachiyomi dostávali před oznámením několik týdnů právní výhrůžky od jednoho z největších korejských vydavatelů, společnosti Kakao Entertainment. Tento krok rovněž navazuje na prosincové sdělení společnosti Kakao korejským novinám, že identifikovala provozovatele největšího pirátského webu s mangou a webovými komiksy na světě.
Podle zprávy serveru TorrentFreak požádala společnost Kakao vývojáře aplikace Tachiyomi o odstranění všech verzí aplikace a o ukončení projektu na začátku ledna. Dotyčný obsah byl umístěn v aplikacích třetích stran, ne přímo v Tachiyomi: Bato, MangaDex, NewToki/Mana Toki, KissManga a S2Manga.
Tým Tachiyomi odstranil forky (předinstalovaná rozšíření) o týden později, 9. ledna. Společnosti Kakao bylo doporučeno, aby podala DMCA žádosti na webové stránky hostující obsah porušující autorská práva. Společnost však pokračovala ve své protipirátské kampani zaměřené přímo na Tachiyomi a tvrdila, že aplikace, jako je tato, činí zařízení uživatelů zranitelnými vůči virům.
📢Be Official, Be Legal Readers🦚#Protecting #the #Content #of #Kakaoentertainment #PCOK #CopyrightProtectionTeam pic.twitter.com/yB6HYOkaKG
— P.CoK 🦚 (@kakaoent_pcok) January 10, 2024
Vzhledem k tomu, že se anime průmysl nyní blíží 3 bilionům jenů (464 miliard korun) a na trh přicházejí stále populárnější anime adaptace, není divu, že vydavatelé zkoušejí různé taktiky, jak ochránit své investice. Nicméně mnoho fanoušků uvádí jako důvod, proč pirátsky kopírují obsah, neexistující nebo pomalé, nekvalitní překlady a špatné zkušenosti s oficiálními aplikacemi.