Animátor anime odhaluje, že dostali zaplaceno 1,47 dolaru za kresbu

Sdílej článek

Jeden z animátorů v japonském anime průmyslu prozradil šokující výši nástupní mzdy, která činí pouhých 1,47 dolaru za kresbu, v souvislosti s rostoucí debatou o budoucnosti anime.

V nyní již smazaném příspěvku na X zveřejnili animátoři své faktury za práci, kterou dokončili v loňském roce, a odhalili, že jim bylo zaplaceno pouze 220 jenů za mezikresbu – běžně se tomu říká jednotková cena 220 jenů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o loňský rok, a spolu se zanedbatelnou japonskou inflací je to přibližně 1,47 USD za kresbu.

Animátor později lidi ujistil, že situace je nyní mnohem lepší a že v současné době vydělávají kolem 150-200 tisíc jenů (1000-1330 USD) měsíčně. To bylo bez zadržovacího poplatku, který označuje pevnou částku, kterou animátoři dostávají bez ohledu na to, kolik kreseb vytvoří. Tato částka 1000-1330 jüanů odpovídá tomu, kolik si vydělá mnoho animátorů v oboru, přičemž NAFCA ve své zprávě odhalila, že 40 % animátorů vydělává méně než 16 tisíc dolarů ročně.

Praxe v anime průmyslu znamená, že animátoři mohou být placeni pod minimální mzdou

Důvody, proč jsou animátoři placeni tak nízko, vysvětlují zkušení představitelé tohoto odvětví, jako je hlavní režisér animace (CAD) Nishii Terumi a režiséři animace Kingdom a Bleach. Prozradili, že zákony týkající se jednotkových cen se posuzují jinak než minimální mzdy stálých zaměstnanců, což zaměstnavatelům umožňuje, aby jim prošlo vyplácení neživotných mezd. Vzhledem k tomu, že na nízké mzdy obvykle doplácejí mladší animátoři, bývalý klíčový animátor Studia Ghibli naznačil, že je to proto, že novější generace jsou příliš vlažné a nemají takovou sílu a vyjednávací schopnosti jako starší a zkušenější animátoři.

Nicméně starší animátoři byli obviněni z toho, že vytvářejí tento precedens, a jeden z ředitelů animovaných filmů nedávno prohlásil, že „většina animátorů středního a staršího věku si vydělává peníze tím, že dělá velké množství nekvalitních střihů…„. Otarou, zasvěcený do problematiky anime, se na to odvolával v záhadném příspěvku s citací: „Celostátně populární anime, které se vysílá už desítky let, je ve skutečnosti podporováno staršími animátory, kteří jsou levní a hodně kreslí, takže pokud tito lidé v příštích zhruba deseti letech odejdou do důchodu, budou existovat tituly, které se už nebudou moci vysílat kvůli omezenému rozpočtu a personálu.

Anime průmysl hledá nové způsoby, jak vydělat peníze, zatímco animátoři trpí

Nízké jednotkové ceny jsou i nadále častým důvodem, proč se anime průmyslu předpovídá kolaps – tento názor vyjádřili Nishii, bývalý generální ředitel Sunrise a Aniplexu Masuo Ueda a Fullmetal Alchemist. S rostoucí prodejností a internacionalizací anime se hledají vynalézavější způsoby, jak vydělat peníze, včetně předpremiér, jako je nadcházející akce Spice and Wolf, která s předstihem představí čtyři epizody, a promítání v kinech, jako je Demon Slayer a nadcházející film Chainsaw Man.

Přesto je to všechno pravděpodobně zbytečné, pokud se mzdy nepromítnou do skutečných zaměstnanců. Když ředitel studia Pierrot (Naruto, Yu Yu Hakusho) Keirou Itsumi odhalil další vynalézavý způsob, jak vydělat více peněz – zastavením duševního vlastnictví anime jako záruky za půjčky – nastínil, jak doufá, že využije příjmy k tomu, aby se tvůrci cítili náležitě oceněni, což se setkalo s nadšeným přijetím fanoušků anime.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Pro fanoušky série Gundam je nyní k dispozici replika helmy postavy Char Aznable

Milovníci série Gundam si nyní mohou rozšířit svou sbírku o realistickou repliku ikonické přilby Chara Aznabla z anime Mobile Suit Gundam. Tato detailní a nositelná přilba je součástí série Full Scale Works společností Megahouse a Bandai Namco.

Anime Terminátor Zero od Netflixu dostalo první trailer

Nový vzrušující přírůstek od Netflixu do terminátorské série, Terminátor Zero, se konečně dočkal prvního plnohodnotného traileru. Premiéra anime je naplánována na 29. srpna a slibuje nový pohled na boj proti Skynetu a jeho ničivý dopad na lidstvo.

Tvůrce Chainsaw Man pochválil anime film Look Back a prozradil, že při sledování brečel

Od svého uvedení v červnu 2024 sklízí anime film Look Back chválu od fanoušků i kritiků. Tatsuki Fujimoto, tvůrce Chainsaw Man a původní mangy Look Back z roku 2021, se nyní přidává k chvále filmové adaptace svého díla.

Anime adaptace seriálu Rick and Morty dostala oficiální trailer

Očekávaná anime adaptace oblíbeného seriálu Rick and Morty dostala oficiální trailer, který fanouškům umožňuje nahlédnout do nadcházejících mezigalaktických dobrodružství rodiny Smithových. Anime Rick and Morty mělo původně vyjít v roce 2023. Nyní, po několika odkladech, které posunuly vydání na rok 2024, se fanoušci konečně mohou těšit na jeho brzké uvedení.

Platforma Crunchyroll vypnula možnost přidávání komentářů

Populární streamovací služba Crunchyroll se nedávno rozhodla zakázat všechny uživatelské komentáře k anime epizodám, aby zajistila bezpečné a respektující prostředí pro svou komunitu. Uživatelé sice stále mohou přidělovat klasické hodnocení, ale už nemohou komentovat jednotlivé epizody. Tento krok vyvolal mezi uživateli a nadšenci do anime smíšené pocity.

Vysoce kvalitní záběry z dronu umožňují fanouškům One Piece lépe vidět Las Vegas Sphere

Od 10. do 16. června měli fanoušci One Piece možnost vidět Monkey D. Luffyho a Piráty ze slaměného klobouku v Las Vegas Sphere v...

Demon Slayer podává neuvěřitelné jídlo v oficiální restauraci inspirované vesnicí Swordsmith Village

Letos v červenci se objeví hra Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba a Universal Studios Japan spolupracují na vývoji spousty nových atrakcí inspirovaných touto populární...

Fairy Tail: 100 Years Quest vydává hlavní upoutávku

Fairy Tail: 100 Years Quest, nový připravovaný anime seriál - a pokračování původní mangy od Hira Mashima (autor) a Atsua Uedy (ilustrátor) - nyní...

Nejnovější sběratelský model Gundam Char jede jako Red Comet

Většina figurek a sběratelských předmětů ze série Mobile Suit Gundam jsou buď rekonstrukce obřích mechů, nebo reprezentace jejich pilotů. Nejnovější soška pro tuto vlastnost...

Studio Ghibli zve fanoušky na čaj s novými letními tituly Totoro a Kiki

Kiki's Delivery Service a My Neighbor Totoro jsou dva nejznámější filmy studia Ghibli. S blížícím se létem představila kritikou uznávaná animátorská společnost speciální lahůdku...
-Reklama-