Animátor anime odhaluje, že dostali zaplaceno 1,47 dolaru za kresbu

Sdílej článek

Jeden z animátorů v japonském anime průmyslu prozradil šokující výši nástupní mzdy, která činí pouhých 1,47 dolaru za kresbu, v souvislosti s rostoucí debatou o budoucnosti anime.

V nyní již smazaném příspěvku na X zveřejnili animátoři své faktury za práci, kterou dokončili v loňském roce, a odhalili, že jim bylo zaplaceno pouze 220 jenů za mezikresbu – běžně se tomu říká jednotková cena 220 jenů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o loňský rok, a spolu se zanedbatelnou japonskou inflací je to přibližně 1,47 USD za kresbu.

Animátor později lidi ujistil, že situace je nyní mnohem lepší a že v současné době vydělávají kolem 150-200 tisíc jenů (1000-1330 USD) měsíčně. To bylo bez zadržovacího poplatku, který označuje pevnou částku, kterou animátoři dostávají bez ohledu na to, kolik kreseb vytvoří. Tato částka 1000-1330 jüanů odpovídá tomu, kolik si vydělá mnoho animátorů v oboru, přičemž NAFCA ve své zprávě odhalila, že 40 % animátorů vydělává méně než 16 tisíc dolarů ročně.

Praxe v anime průmyslu znamená, že animátoři mohou být placeni pod minimální mzdou

Důvody, proč jsou animátoři placeni tak nízko, vysvětlují zkušení představitelé tohoto odvětví, jako je hlavní režisér animace (CAD) Nishii Terumi a režiséři animace Kingdom a Bleach. Prozradili, že zákony týkající se jednotkových cen se posuzují jinak než minimální mzdy stálých zaměstnanců, což zaměstnavatelům umožňuje, aby jim prošlo vyplácení neživotných mezd. Vzhledem k tomu, že na nízké mzdy obvykle doplácejí mladší animátoři, bývalý klíčový animátor Studia Ghibli naznačil, že je to proto, že novější generace jsou příliš vlažné a nemají takovou sílu a vyjednávací schopnosti jako starší a zkušenější animátoři.

Nicméně starší animátoři byli obviněni z toho, že vytvářejí tento precedens, a jeden z ředitelů animovaných filmů nedávno prohlásil, že „většina animátorů středního a staršího věku si vydělává peníze tím, že dělá velké množství nekvalitních střihů…„. Otarou, zasvěcený do problematiky anime, se na to odvolával v záhadném příspěvku s citací: „Celostátně populární anime, které se vysílá už desítky let, je ve skutečnosti podporováno staršími animátory, kteří jsou levní a hodně kreslí, takže pokud tito lidé v příštích zhruba deseti letech odejdou do důchodu, budou existovat tituly, které se už nebudou moci vysílat kvůli omezenému rozpočtu a personálu.

Anime průmysl hledá nové způsoby, jak vydělat peníze, zatímco animátoři trpí

Nízké jednotkové ceny jsou i nadále častým důvodem, proč se anime průmyslu předpovídá kolaps – tento názor vyjádřili Nishii, bývalý generální ředitel Sunrise a Aniplexu Masuo Ueda a Fullmetal Alchemist. S rostoucí prodejností a internacionalizací anime se hledají vynalézavější způsoby, jak vydělat peníze, včetně předpremiér, jako je nadcházející akce Spice and Wolf, která s předstihem představí čtyři epizody, a promítání v kinech, jako je Demon Slayer a nadcházející film Chainsaw Man.

Přesto je to všechno pravděpodobně zbytečné, pokud se mzdy nepromítnou do skutečných zaměstnanců. Když ředitel studia Pierrot (Naruto, Yu Yu Hakusho) Keirou Itsumi odhalil další vynalézavý způsob, jak vydělat více peněz – zastavením duševního vlastnictví anime jako záruky za půjčky – nastínil, jak doufá, že využije příjmy k tomu, aby se tvůrci cítili náležitě oceněni, což se setkalo s nadšeným přijetím fanoušků anime.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Platformy Crunchyroll a Funimation letos silně bojovaly proti pirátskému obsahu

Hlavní platformy pro streamování anime, zejména Crunchyroll a dříve Funimation, se postavily do čela vymáhání autorských práv a podaly celkem přes 45 milionů žádostí o stažení obsahu. Tato statistika vyšla z nejnovější zprávy o transparentnosti společnosti Google, která mimo jiné ukazuje rostoucí obavy z porušování autorských práv online. S více než 10 miliardami adres URL, o jejichž odstranění bylo požádáno, údaje odhalují významný boj proti pirátství v oblasti anime.

Futuristické anime Tokyo Override bude mít na Netflixu premiéru letos v listopadu

Netflix vydá 21. listopadu 2024 očekávaný anime seriál Tokyo Override. Seriál se odehrává na pozadí futuristického Tokia pečlivě řízeného umělou inteligencí. Sleduje bouřlivou cestu Kai, dospívající hackerku, která se nevědomky zaplete do sítě zločinu a spiknutí. Napínavý příběh, který režírovali Yuske Fukada a Veerapatra Jinanavin, doplňuje hvězdné hlasové obsazení a slibuje zážitek plný akce.

Hlasová herečka postavy Beatrice z anime Re:Zero se podělila o zkušenosti z natáčení

Vyšel už pátý díl třetí sezóny anime Re:Zero − Starting Life in Another World. Zatímco si fanoušci vychutnávají nejnovější epizody, objevily se informace o unavujícím prostředí, kterému museli čelit zaměstnanci během produkce. Hlasová představitelka postavy Beatrice, Satomi Arai, nedávno poskytla rozhovor o svých zkušenostech a osvětlila náročnost scénáře nové sezóny a očekávání, která na ni byla kladena.

Seriál Dragon Ball DAIMA slaví úspěch

Dragon Ball DAIMA, nejnovější přírůstek legendární anime série Dragon Ball, zaznamenal krátce po svém uvedení obrovský ohlas a probojoval se do Top 10 nejsledovanějších neanglických seriálů Netflixu. S více než 3,2 milionu diváků a 3 miliony hodin sledování za pouhé dva díly zaujal seriál jak dlouholeté fanoušky, tak nové diváky.

Animátor odhalil důvody špatné kvality animace druhé série anime Blue Lock

V druhé sezóně seriálu Blue Lock očekávali fanoušci kvalitní animaci, která charakterizovala první sezónu. Místo toho se dočkali výrazného poklesu kvality, který diváky zmátl a zanechal je nespokojené. Jeden z animátorů podílejících se na produkci, Martin Reyes, nedávno promluvil a vysvětlil podmínky, které trápily animační tým seriálu. Jeho odhalení vyvolala diskuse a otázky ohledně budoucnosti série.

Připravovaný seriál Lazarus je inspirovaný realitou opioidové krize

Uznávaný režisér Shinichiro Watanabe představil na newyorském Comic Conu 2024 svůj připravovaný seriál Lazarus. Nové anime je připraveno vzít diváky na napínavou cestu s příběhem, který se zabývá společenskými tématy, jako je opioidová krize a změna klimatu. Lazarus se odehrává ve zdánlivě utopickém roce 2052, kde má zázračná droga Hapna hluboké dopady na lidstvo.

Populární Crunchyroll anime The Apothecary Diaries vydalo trailer k druhé sezóně

The Apothecary Diaries je jedním z nejpopulárnějších anime na platformě Crunchyroll v poslední době. Nyní vyšel poutavý trailer na druhou sezónu, který dává fanouškům možnost nahlédnout na nádhernou animaci. Druhá sezóna The Apothecary Diaries vyjde 10. ledna 2025 a bude mít kolem 25 dílů.

První trailer k nadcházejícímu filmu Solo Leveling – ReAwakening

Oblíbená manhwa adaptace Solo Leveling vydala nový trailer na svoje nadcházející filmové zpracování s názvem ReAwakening. Film bude sloužit jako rekapitulace první sezóny anime, ale zároveň ukáže i první dva díly druhé sezóny. Premiéra je naplánována na 29. listopadu v Japonsku a 6. prosince ve zbytku světa.

Webkomiksová série The Beginning After the End oznámila anime adaptaci

Společnosti Crunchyroll a Tapas Entertainment oznámily anime adaptaci webkomiksové série The Beginning After the End (TBATE). S více než 62 miliony zhlédnutí na platformě Tapas bude mít toto vizuálně úchvatné anime premiéru v roce 2025. Oznámení přichází s prvním trailerem a klíčovými informacemi o produkčním týmu.

Anime Dandadan si na Netflixu zhlédlo 4,3 miliony diváků

Nedávné uvedení anime seriálu Dandadan na Netflix zaujalo diváky i kritiky. Tento seriál s prvky nadpřirozena a sci-fi, adaptovaný podle populární mangy, se v týdnu od 7. do 13. října 2024 vyšplhal na druhé místo v žebříčku 10 nejlepších neanglických pořadů Netflixu. Zaznamenal pozoruhodných 4,3 milionu zhlédnutí. Tento úspěch odráží rostoucí globální zájem o anime obsah.
-Reklama-