Technologie mění svět práce: Jak připravujeme příští generaci na nové výzvy trhu práce?

Sdílej článek

Report Světového ekonomického fóra z roku 2023 zdůrazňuje, že technika a technologie budou výrazně ovlivňovat byznys v příštích pěti letech. Co je ale alarmující, je to, že kvůli tomu může být až 25 % pracovních míst v ohrožení. V dnešní době je proto porozumění trhu práce a jeho dynamiky nezbytností, nikoli pouze volbou.

Studie od Boston Consulting Group zároveň říká, že 4,2 milionu lidí si musí rozšířit dosavadní dovednosti pro potřeby nové ekonomiky a jeden milion lidí dokonce bude potřebovat kompletně nové vzdělání, protože jejich práce zmizí. Pokud stát, firmy a zaměstnanci nebudou reagovat aktivně na tyto změny, může české ekonomice hrozit pokles konkurenceschopnosti, vzrůst nezaměstnanosti a zpomalení růstu HDP. A také právě proto vznikl READYCON.

Foto: Unsplash

„READYCON vznikl z našich vlastních zkušeností – získávání praktických dovedností mimo školní lavice bylo pro nás oba klíčové. Díky nim dnes můžeme tento projekt úspěšně vést. Věříme, že každý školák by měl mít takovou příležitost, a proto jsme se rozhodli zprostředkovat tyto informace z trhu práce co nejvíce studentům,” říkají Dominik Hamaj a Peter Neumann, zakladatelé projektu

Posílení informovanosti o měnícím se světě práce bylo hlavní náplní i akce READYCON Česko 2023, které se zúčastnilo více než 58 000 středoškoláků, 2500 pedagogů a 70 odborníků z praxe, spolu se 600 partnerskými organizacemi. Studenti se tak dozvěděli o aktuálních trendech na trhu práce v nosných oblastech ekonomiky, díky čemuž jsou nyní schopni činit lepší kariérní rozhodnutí.

Jak probíhal READYCON Česko 2023?

READYCON zahrnuje osm odborných pořadů, ve kterých se řečníci podělili o jejich dlouholeté zkušenosti a doporučení v rámci nejnovějších trendů. Studenty jsme tak vybavili klíčovými informacemi, které jim pomohou stát se na pracovním trhu konkurenceschopnými kandidáty.

Foto: READYCON 2023

Ve světě elektrotechniky se rychle mění trendy a perspektiva budoucnosti. Jaké vzdělávací a kariérní příležitosti pro studenty nabízí kosmický průmysl nebo proč je budoucnost energetiky v obnovitelných zdrojích? A co elektromobilita a její potenciál? Tyto a mnohé další otázky byly centrem pozornosti v panelu elektrotechniky, nad kterou převzal Continental roli hlavního partnera. Panel prohloubil vědomosti studentů také v oblasti revolučních technologií jako je robotika a Internet věcí, který mění svět – do roku 2025 by mohlo být propojeno až 30,9 miliardy zařízení! Jaké novinky a změny přinese budoucnost v elektrotechnice? Studenti, kteří byli součástí tohoto setkání, již mají jasné představy.

Metaverse: Nejen konzumace obsahu, ale i vlastnictví a budoucnost v rukou samotného uživatele!

Díky společnosti Notino měli studenti možnost ponořit se do fascinujícího světa inovací, a to v rámci pořadu Trendy v obchodě a službách. Řečníci se soustředili na zákazníka v éře hyper-personalizace, kde individualizovaný přístup k zákazníkům a jejich potřebám právě dominuje. Zaměřili se také na svět digitálního obchodu s důrazem na Metaverse – virtuální vesmír, kde lidé mohou komunikovat, pracovat, hrát a tvořit. Kromě toho se věnovali budoucnosti v oblasti hotelnictví, cestovního ruchu, gastronomie a pohostinství. Michal Daniel z Notino přispěl také jeho příběhem, jak se vypracovat z asistenta až na pozici Chief People & Legal Officer a sdílel důležité tipy, které se během této cesty naučil.

Také velký dík patří brandingovému a webovému studiu Pomasle, které přispělo k vizuálnímu úspěchu vysílání prostřednictvím jejich kreativních designů, což zaručilo angažovanost studentů.

Od cloudových technologií k chatbotům: nová éra byznysu a interakce s klienty

Jak cloudové technologie a velká data mění způsob, jakým interpretujeme informace a jak to ovlivňuje byznys? Studenti se také dozvěděli o možnostech a výzvách spojených s umělou inteligencí, konkrétně v oblasti chatbotů, které stále více zasahují do interakcí s klienty a poskytují rychlejší a efektivnější řešení. Studenti se zabývali také modelem ChatGPT, který stojí za generováním mnoha textů – včetně této věty, kterou právě čtete.

Nanovlákna tisíckrát tenčí než vlas a jiné revoluce v průmyslu

V rámci pořadu Trendy ve strojírenství se studenti ponořili do fascinujícího světa, ve kterém měli možnost zjistit, jak robotika a automatizace formují budoucnost odvětví, které s sebou přináší obrovské příležitosti, ale i výzvy. Z přednášek také bylo jasné, že mikro a nanotechnologie zcela mění hru v tomto průmysl svými unikátními schopnostmi. Kromě toho se studenti také dozvěděli, že 3D tisk a aditivní výroba představují pro tradiční výrobní metody vážnou konkurenci.

Foto: READYCON 2023

Digitalizace, decentralizace a nová cesta k investování v éře globálních výzev

Jaké výzvy a příležitosti přináší moderní finanční svět? Tyto otázky byly centrem pozornosti v pořadu Trendy ve financích. Studenti se dozvěděli více o nových přístupech k financování s pohledem na finanční technologie, o decentralizovaných finančních řešeních a o tom, jak digitalizace mění způsob, jakým spravujeme a investujeme peníze. Také se dozvěděli jak audity smart kontraktů chrání investice v éře decentralizace. Vzhledem k tomu, že svět čelí různým výzvám, například globálnímu oteplování, tak se řečníci zaměřili i na dopadové investování.

Genetika, podnikání a digitalizace v novém věku zdravotnictví

V rámci pořadu Zdravotnictví měli studenti příležitost vyslechnout si experty, kteří představili nejnovější pokroky v genetickém inženýrství, či zavedení podnikatelských principů do zdravotnictví a jejich důležitost. Důraz byl kladen i na význam digitalizace ve zdravotní péči.

BIM a inovace ve stavitelství: Krok k udržitelným městům a synergii technologie s přírodou

V rámci pořadu o stavitelství měli studenti možnost prozkoumat aktuální inovativní trendy ve stavebním průmyslu. Tématem byla výstavba inteligentních a zelených měst, využití moderních stavebních materiálů a technologií, jako je BIM a rozšířená realita, a také to, jak tyto inovace mění svět architektury a urbanismu.

Influencer marketing, kvalitní obsah a umění řízení v moderním marketingu a managementu

Pořad Média, Marketing a Management poskytl studentům pohled na nejnovější metody a strategie v této oblasti. Studenti také získali užitečné informace o influencer marketingu, významu kvalitního obsahu a o tom, jak efektivně řídit projekty a týmy.

8 panelů, více než 58 000 studentů, 70 řečníků a 600 partnerských organizací a škol – Takový byl READYCON 2023

Neoddělitelnou oporou, při organizování tohoto formátu, byla i letos spolupráce se samotnými školami. Naše srdečné poděkování patří především vedením partnerských škol a více než 2500 pedagogům, kteří neodmyslitelně přispěli k úspěchu této akce. Už teď se těšíme na další ročník.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Anime studio Bones slaví 25. výročí čtyřdílným dokumentem

Na rok 2024 připadá 25. výročí založení studia Bones, které stojí za My Hero Academia, Fullmetal Alchemist, Mob Psycho 100 a mnoha dalšími úžasnými anime. Studio již připravilo řadu projektů k připomenutí tohoto historického úspěchu, z nichž prvním byla premiéra seriálu Metallic Rouge. Pokračováním oslav 25. výročí je čtyřdílný dokumentární seriál, který se vysílá exkluzivně na platformě Crunchyroll.

Manga Look Back od Chainsaw Man tvůrce dostane anime adaptaci

Look Back, one-shot manga od tvůrce Chainsaw Mana Tatsuki Fujimoto, se dočká filmové anime adaptace. K dispozici je již první oficiální trailer a datum vydání.

McDonald’s spolupracuje se studiem Pierrot na časově omezeném projektu

McDonald's se chystá na novou anime spolupráci s Pierrotem, kultovním anime studiem, které stojí za seriály Naruto, Bleach a Yu Yu Hakusho. Na oficiálním účtu...

Toyota představila nové futuristické anime GRIP

Toyota začíná propagovat své vozy neobvyklým způsobem. Na objednávku japonské automobilky vzniklo anime inspirované klasickým seriálem Initial D. Nový pětidílný seriál s názvem GRIP si klade za cíl přilákat potenciální automobilové nadšence prostřednictvím popularity anime.

Nadcházející vydání One Piece Heroines obsahuje Boa Hancock a Utu z filmu Red

Oblíbené ženské osazenstvo One Piece se vrací do centra pozornosti v novém díle oblíbené série lehkých románů Heroines. Heroines, kterou napsal Jun Esaka (čti Džun...

Kolaborace Jujutsu Kaisen x CASETiFY přináší řadu technického příslušenství

Populární anime Jujutsu Kaisen dostává vlastní kolekci od společnosti CASETiFY. Ta obsahuje pouzdra na telefony Samsung, iPhone a Google Pixel a exkluzivní sadu příslušenství.

One Piece dabér žádá o finanční podporu po dvou operacích

Daniel Baugh, anglický představitel Jinbeho z One Piece, nedávno podstoupil několik operací, které mu měly pomoci zmírnit spinální stenózu. Jeho rodina se obrátila na crowdfunding, aby mu pomohla pokrýt náklady.

Funimation v dubnu oficiálně ukončí provoz své aplikace a webu

Funimation, jeden z nejoblíbenějších provozovatelů streamování anime, oznámil, že v rámci fúze se společností Crunchyroll v březnu 2022 ukončí 2. dubna 2024 provoz své aplikace a webových stránek.

První konzolová hra Spy x Family odhaluje mezinárodní datum vydání

Spy x Family: Operation Memories, odhaluje nový trailer s anglickými titulky a datum vydání. Společnost Bandai Namco Entertainment Co., Ltd. oznámila, že hru Spy x...

Studio Ghibli vydalo kimono ve stylu Totora, které se vyprodalo za 24 hodin

Nejnovější oděv značky Donguri Kyowakoku s motivem Totora je poctou tradiční japonské kultuře díky designu ve stylu kimona. 26. ledna představil internetový obchod Donguri Kyowakoku...
-Reklama-