Sword Art Online

Sdílej kartu

Sword Art Online (japonsky ソードアート・オンライン, Sódo Áto Onrain) je japonská sci-fi série light novel od spisovatele Rekiho Kawahary, kterou ilustruje abec. Série se odehrává v blízké budoucnosti a zaměřuje se na hlavní protagonisty, kteří se jmenují Kazuto „Kirito“ Kirigaja a Asuna Júki. Spolu hrají v různých virtuálních MMORPG světech. Kawahara psal původně sérii ve formě internetového románu, kterou vydával na svém webu od roku 2002 do roku 2008. Od dubna 2009 ji vydává nakladatelství ASCII Media Works pod svou značkou Dengeki Bunko jako light novely. Spin-off série Sword Art Online: Progressive je publikována od října 2012. Vzniklo také deset mang, jež publikovaly ASCII Media Works a Kadokawa. Light novely a sedm mang bylo v Severní Americe licencováno nakladatelstvím Yen Press.

Sword Art Online je komerčně úspěšnou sérií, která celosvětově prodala více než 26 milionů výtisků. Získala také dobré recenze, které chválily zejména pozdější příběhové oblouky. Další série, jako je například Progressive, byly ceněny od začátku. Anime seriál získal smíšené až pozitivní kritiky; kritici chválili zejména animaci, hudbu a psychologické aspekty virtuální reality, kritizovali však rychlost vyprávění a scénář.

Synopse

Hlavní postavou příběhu je chlapec jménem Kirigaja „Kirito“ Kazuto, který je jedním z původní tisícovky hráčů uzavřené bety. Se zkušenostmi z předchozí hraní VR her a touhou chránit ostatní beta testery před diskriminací se rozhodne nepřipojit do žádné ze skupin. Celou hru hraje sám a je nazýván „beaterem“, což je označení vzniklé smíšením „beta testera“ a „cheatera“. Jak hra pokračuje, Kirito se seznamuje s mladou dívku jménem Asuna Júki, zprvu se s ní spřátelí a poté i ožení. Poté, co společně odhalí, pod jakým účtem se skrývá Kajaba, který ve hře hrál vůdce cechu, do kterého se Asuna připojila, se s ním rozhodnout utkat. Společně jej porazí a tím osvobodí sebe a ostatní hráče ze hry.

Jakmile se však Kirito vrátí do svého světa, zjišťuje, že je Asuna a dalších 299 hráčů stále uvězněno ve svých NerveGearech. Při návštěvě Asuny v nemocnici potkává jejího otce, Šóza Júkiho, na kterého naléhá jeho spolupracovník, Nobujuki Sugó. Sugó později odlahuje, že chtěl znát Júkiho rozhodnutí ve věci svého manželství s Asunou, což Kirita rozčílí. O několik měsíců později je Kirito kontaktován Agilem, jedním z přeživších SAO, který mu říká, že postava podobná Asuně byla spatřena na stromě „The World Tree“ v dalším VRMMORPG, tentokrát zvaném Alfheim Online (ALO). Ve hře mu pomáhá jeho sestřenice Suguha „Leafa“ Kirigaja a Jui, víla, která pochází ze SAO. Brzy po připojení zjišťuje, že uvěznění hráči v ALO jsou oběťmi nelegálního experimentu s jejich myslemi, který na nich vykonává Sugó. Jeho cílem je vytvořit perfektní technologii ovládání mysli a zpeněžit ji; také chce ovládnout Asunu, se kterou se ve skutečném světě plánuje oženit, aby mohl získat moc v její rodinné společnosti. Kiritovi se daří Sugóvi plány zmařit: zastavit experiment a zachránit všech 300 uvězněných hráčů. Před odchodem z ALO, aby navštívil Asunu, mu Kajaba, který za cenu svého života nahrál svou mysl na internet pomocí experimentální a vysoce výkonné verze NerveGearu, předává The Seed – program, s jehož pomocí je možné vytvářet virtuální světy. Kirito se nakonec ve skutečném světě potkává s Asunou. The Seed je zveřejněn na internetu, čím se oživuje Aincrad a jiné VRMMORPG.

Externí odkazy:

Oficiální stránky (japonsky)

Oficiální stránky (anglicky)

Sword Art Online (light novel)

Sword Art Online (anime)

Sword Art Online v Česko-Slovenské filmové databázi

Román:

Žánrydobrodružný, sci-fi
TvůrceReki Kawahara
AutorReki Kawahara
Nakladatelsamovydání
Vydáváno2002 – 2008

Televizní anime seriál:

Režie Tomohiko Itó
ProdukceKazuma Miki
Šiničiró Kašiwada
HudbaJuki Kadžiura
Produkční studioA-1 Pictures
TV staniceTokyo MX, GTV, GYT, tvk, TV Saitama, TV Aiči, RKB, HBC, MBS, AT-X, Čiba TV, BS11
Vysíláno8. července 2012 – 23. prosince 2012
Počet dílů25

Trailer:

Další videa:

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

-Reklama-