Studio Ghibli se v posledních dnech objevuje ve všech možných zprávách – a ne z důvodu nové premiéry či chystaného filmu. Tentokrát se debata točí kolem umělé inteligence a nástrojů, které umožňují napodobovat legendární vizuální styl, jímž je Studio Ghibli pověstné. Vše nabralo obrátky ve chvíli, kdy OpenAI představilo novou funkci pro generování obrázků, jež dokáže vytvářet ilustrace v podobném duchu, jako kdyby je vytvořil sám Hayao Miyazaki.
Až donedávna se Studio Ghibli k celé situaci nevyjadřovalo. V tichosti sledovalo, jak se internet plní amatérskými i profesionálními pokusy o „ghiblizaci“ fotek i originálních ilustrací. Je známo, že Hayao Miyazaki se k umělé inteligenci staví dlouhodobě velmi skepticky. Mnozí fanoušci proto čekali, zda se právě on nepostaví do čela boje proti trendu, který dokáže zhmotnit jakoukoli fotografii ve stylu odpovídajícím tvorbě Studia Ghibli.
Do popředí se však nedávno dostala kuriózní záležitost v podobě falešných právních dopisů. Na platformě X začali někteří lidé sdílet dokumenty, jež údajně mají pocházet od právního zástupce Studia Ghibli. Tyto dokumenty měly varovat projekt Gib Studio, který využívá AI generování podobnému ChatGPT, aby svým uživatelům přestal vytvářet obrázky „v duchu Ghibli“.
Just got this cease and desist from Studio Ghibli
— teej (@tj_littlejohn) March 27, 2025
AI creators deserve protection, not punishment. Expression is sacred. Imagination is not illegal
If I have to be a martyr to prove that, so be it.
I’m assembling a legal team
Firms who believe in this fight, reach out https://t.co/0leoJsCxBQ pic.twitter.com/3phuHZvIvM
Dopis obsahuje neplatný e-mail a telefonní číslo
Japonští reportéři z mediální společnosti NHK ovšem narazili na zarážející nesrovnalosti. Dokumenty údajně pocházely od neexistující právní firmy Sakura-Hoshino LLP a obsahovaly také neplatnou e-mailovou adresu či falešné telefonní číslo s kombinací 555. Tyto prvky jsou většinou záměrně používány ve filmech nebo seriálech jako univerzální (a neexistující) číslo, takže bylo poměrně rychle zřejmé, že se jedná o podvod.
Studio Ghibli následně potvrdilo, že k žádnému odeslání právních výstrah nedošlo. Všechna tato oznámení a varování, sdílená na internetu, jsou podle oficiálního vyjádření smyšlená. Přestože se zatím studio výrazně nevyhradilo ani vůči OpenAI, ani proti projektům napodobujícím jeho styl, zmiňuje, že do budoucna může zvážit právní kroky v případě porušení autorských práv.
Tento stav vyvolává řadu otázek: je možné vůbec efektivně zakázat nástrojům AI, aby napodobovaly charakteristický styl? Umělá inteligence totiž pracuje na principu učení z dat, která do ní někdo nahraje. A pokud se v těchto datech vyskytují originální materiály ze Studia Ghibli, jde o možné porušení autorských práv.

Zároveň je však obtížné dopátrat se konkrétní zodpovědnosti. Vývoj AI se nám doslova raketově vyvíjí před očima a právní systémy zatím často nedokážou pokrýt všechny mezery. Umělecké komunity po celém světě však volají po větší ochraně tvůrců, neboť masivní rozšíření AI nástrojů může ohrozit klasické umění, na kterém si Studio Ghibli postavilo svou globální prestiž.
Zatím Studio Ghibli situaci řeší spíše mlčením. Zda se chystá nějaká zásadní právní akce, zatím nevíme. Jisté však je, že spor mezi tradiční animací, jenž si zakládá na lidském doteku, a moderními technologiemi poháněnými umělou inteligencí, hned tak neodezní. Až čas ukáže, jak se studio nakonec k novým trendům postaví.